Wannado jako první v ČR rozjíždí výuku tělocviku na dálku

//Wannado jako první v ČR rozjíždí výuku tělocviku na dálku

Wannado jako první v ČR rozjíždí výuku tělocviku na dálku

2020-04-17T10:45:42+00:00 17 Duben, 2020|Aktuality|

Nejprve přišla revoluční aplikace Tělocvik online, která i díky podpoře České spořitelny motivuje učitele na 1. stupni k pestřejším hodinám tělocviku. Iniciativa rozhýbat české děti pokračovala i po uzavření škol, kdy se projekt přesunul na YouTube kanál Tělocvik online. Nový segment Tělocvik v obýváku pomáhá rodičům v období karantény smysluplně zabavit děti.

Naprostým průlomem ve výuce tělesné výchovy v českých podmínkách je online hodina na dálku. Inspirace vzešla ze Spojených států amerických, kde už téměř všichni učitelé tělocviku vedou vzhledem k bezpečnostním opatřením svoje hodiny prostřednictvím služby ZOOM. „Už v minulosti jsme ukázali, že dokážeme být pro trh vzdělávání a obecně pro českou společnost velkým přínosem. Nechybí nám odvaha rozvíjet nové projekty, které motivují děti k pohybu a učitele k sebevzdělávání. Tělocvik na dálku je přirozeným vyústěním naší dosavadní práce, a věřím, že si velmi rychle získá sympatie učitelské veřejnosti,“ dodává k nové možnosti výuky iniciátor tělocviku na dálku Jakub Makalouš.

Online výuka ostatních předmětů se stala v Česku za poslední týdny poměrně běžnou záležitostí. Učitel dětem pošle odkaz, na který se jednotliví žáci současně přihlásí a pedagog jim vykládá látku v podstatě beze změny, jako kdyby seděl za katedrou. Jenže tělocvik je úplně jiné sousto. Učitel musí být celou dobu v pohybu a zároveň kontrolovat správné provedení cviků. Navíc hodina musí děti u počítače zaujmout a strhnout už od první minuty.

Ve středu 15. dubna 2020 proběhla pilotní hodina pod vedením Blanky Jeřábkové, která je projektovou manažerkou Tělocviku online a zároveň tváří Tělocviku v obýváku. Bývalá basketbalistka si připravila tělocvik pro třídu čtvrťáků z MŠ a ZŠ Dolní Břežany. Dobrovolné hodiny se zúčastnilo 92 % žáků, což jen potvrdilo, jak moc dětem během karantény chybí pohyb. „Díky netradičním, ale v domácnosti běžně dostupným pomůckám se mi podařilo v hodině propojit nejen prvek zábavy v intervalových cvičeních s muzikou, ale děti se i něco nového naučily. Konec hodiny byl věnovaný kondici. Přeci jen to byl tělocvik, tak jsme museli dát tělům taky zabrat,“ zhodnotila pilot Blanka Jeřábková.

Děti byly nadšené a mnohdy i překvapené, jak moc se u počítače zapotily. Zajímavé bylo pozorovat, jak na sebe při interaktivní výuce reagují navzájem. Všichni se vidí a ve stejném čase sdílí své prožitky a pocity. Blanka Jeřábková k tomu doplňuje: „Klíčová byla pravidla nastavení nonverbální komunikace se žáky. Nikdo se zvukově nepřekrýval a já jsem okamžitě viděla, jestli žáci instrukcím rozumí. Hodina žáky bavila, mákli si a chtějí cvičit znovu. To považuji za největší úspěch.“

Výuku na dálku mohou využívat od příštího týdne všechny školy, které mají aktivovanou licenci webové aplikace Tělocvik online. Učitelé v nabídce nově najdou instruktážní videa, jak efektivně využívat komunikační službu ZOOM a také inspirativní ukázky hodin. Pokud by učitelé chtěli žákům dopřát živou hodinu, aniž by museli sami doma předcvičovat, mohou jim pustit již připravenou hodinu. Aktivně přitom budou na žáky dohlížet a pomáhat jim užít si radost z pohybu.