Nová asociace chce poukazovat na důležitost tělocviku na školách

//Nová asociace chce poukazovat na důležitost tělocviku na školách

Nová asociace chce poukazovat na důležitost tělocviku na školách

2023-11-05T21:55:34+00:00 5 Listopad, 2023|Aktuality|

Pokles tělesné kondice u dětí, naopak nárůst omluvenek i dlouhodobých uvolnění z hodin tělesné výchovy. Alarmující data ukázal průzkum nově založené Asociace trenérů a učitelů tělesné výchovy, která chce pomoci tuto situaci řešit. Národní sportovní agentura (NSA) navíc zatím marně bojuje proti plánovaným škrtům ve státním rozpočtu na rok 2024, kde mají klesnout výdaje na sport o téměř čtvrtinu.

Do průzkumu se před začátkem školního roku zapojily zhruba dvě stovky učitelů tělesné výchovy. „Zcela jednoznačně a dlouhodobě se zhoršuje fyzická kondice našeho národa a jako učitelé tomu chceme zamezit. Hodiny tělesné výchovy ale nejsou pro většinu škol prioritou a stát nedostatečně upozorňuje na zdravotní benefity z pohybu,“ uvedl Miroslav Petr, děkan Fakulty tělesné výchovy a sportu (FTVS) Univerzity Karlovy v Praze a předseda asociace.

Zkušenosti má i jako děkan FTVS, která postupně snižuje limity pro talentové zkoušky. Nelíbí se mu, že tělocvik je považovaný za nevýznamný předmět. Tři čtvrtiny učitelů v průzkumu uvedly, že ve škole není tělocvik na stejné úrovni jako ostatní výukové předměty.

„Chceme vytvářet osvětovou činnost. Říkat, že tělocvik je velmi důležitý, vnímám ho jako jeden z nejdůležitějších předmětů. Nese to benefity, že se dítě lépe učí, je tam lepší koncentrace. Má to mnoho zdravotních benefitů pro fyzickou i duševní stránku,“ poznamenal.

Šestapadesát procent respondentů uvedlo, že se od koronavirové pandemie zvýšil počet omluvenek žáků a studentů z tělocviku. Mnohdy je to z banálních důvodů.

Celý článek naleznete zde